Прогріти за 2 секунди: базові знання про свічки розжарювання

Якщо власнику машини з дизельним мотором пропонують поміняти свічки запалювання – це або спроба пожартувати з того, хто не знайомий з пристроєм двигунів внутрішнього згоряння, або спроба шахрайства. Однак свічки – тільки називаються вони свічками розжарювання – конструкцією дизеля все ж таки передбачені. І заміна їх часом справді може пожвавити мотор.

Чим відрізняються свічки розжарювання від свічок запалювання?

Відповідь можна знайти у самому питанні: якщо в бензинових двигунах для займання робочої суміші потрібна іскра, то в дизельних моторах паливо спалахує при зіткненні з розпеченим повітрям. Тобто в дизельному двигуні підпалювати нічого не треба, а значить – іскра і свічка запалювання, що створює її, не потрібні. А ось нагріти повітря не завадить – саме це й забезпечують свічки розжарювання.

Але ж у дизелі повітря нагрівається у процесі стиснення?

Це правда: у прогрітому до робочої температури дизельному двигуні повітря за допомогою одного стиснення нагрівається до 700-900 про С. Але при запуску мотора (особливо при низьких температурах) домогтися потрібної температури нерідко можна лише попередньо піднявши температуру повітря в камері згоряння. Це особливо актуально для двигунів, де паливо подається не в основний об’єм циліндра, а додаткову форкамеру або вихрову камеру.

Однак при мінусових температурах свічки розжарювання надають істотну допомогу і сучасним двигунам з безпосереднім упорскуванням.

Як влаштовані свічки розжарювання?

Нагрівальний елемент свічки розжарювання з металевим нагрівальним елементом є металевою спіралью, яка «замурована» всередині металевого стрижня в дуже щільно спресований керамічний порошок з високим коефіцієнтом теплопровідності.

Нове покоління таких свічок розжарювання має скорочену на третину зону розжарювання та оптимізоване енергоспоживання завдяки електронному управлінню та застосовується у системах прискореного запуску дизельного двигуна. Час виходу на робочий режим (1000 С) займає всього від 1 до 2 секунд. Керамічні свічки розжарювання, що мають нагрівальний елемент з високоміцної електропровідної кераміки, компактніші і можуть розігріватися до більш високих температур (до 1300 про С) і робити це дуже швидко (за 2 секунди проти 5-7 у менш досконалих стрижневих свічок ранніх модифікацій).

Сучасні свічки розжарювання можуть оснащуватися вбудованим датчиком тиску. Нагрівальний стрижень такої свічки розжарювання виконаний на еластичній опорі, що передає тиск у камері згоряння діафрагму, розташовану в задній частині свічки розжарювання.

Якими бувають свічки розжарювання?

Насамперед на ефективність свічки впливає її конструкція. У сучасних саморегулюючих свічках струм до нагрівальної спіралі проходить через т.зв. регулюючу обмотку, опір якої різко зростає із зростанням температури. Збільшення опору в обмотці зменшує силу струму та оберігає спіраль від перегріву.

Ряд виробників досі обходяться без регулюючої обмотки. При запуску це збільшує навантаження на акумулятор, а нагрівання відбувається довше – через що двигун може заводитися повільніше або важко.

Так само важливу роль грає схема управління свічками. Наприклад, старі типи свічок розжарювання нагрівалися тільки в момент пуску двигуна – у випадку ж із сучасними свічками з 3-х фазною системою нагріву їхня робоча температура (близько 1000 про С) підтримується і протягом декількох хвилин після пуску, що дозволяє знизити токсичність вихлопу і звести до мінімуму шум двигуна.

Чи вимагають свічки розжарювання обслуговування?

Ні, «обслуговування» зводиться до заміни несправних або термін служби, що виробили (у сучасних свічок може перевищувати 100 000 кілометрів) свічок. Однак не буде зайвим щорічно перевіряти працездатність свічок перед настанням холодів.

За якими симптомами можна судити про несправність свічки розжарювання?

Зазвичай про проблеми зі свічками сигналізують відмову двигуна запустити з першої спроби або його нестабільну роботу відразу після запуску. Втім, як і у випадку зі свічками запалювання, пошкодження нагрівального стрижня часто є симптомом несправностей електричної або паливної систем.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Previous post Как выбрать ритуальные услуги
Next post Что такое CRM для товарного бизнеса и зачем он нужен?