Глікозильований гемоглобін у нормі та при патології
Цукровий діабет – одна з поширених хронічних патологій, яка може привести до розвитку серйозних ускладнень. Для діагностики цього захворювання використовується не лише аналіз на визначення рівня глюкози в крові, але й дослідження на глікозильований гемоглобін HbA1C. Так називається хімічна сполука, яка утворюється в результаті з’єднання глюкози з гемоглобіном.
Дане дослідження дозволяє визначити концентрацію глікозильованого гемоглобіну, яка напряму залежить від рівня глюкози в крові протягом останніх 3-х місяців. Особливість аналізу полягає в тому, що він допомагає визначити переддіабет, чого не може зробити звичайне визначення цукру в крові.
Показання для проведення лабораторного дослідження
Призначити проведення аналізу може терапевт або ендокринолог у разі підозри на розвиток цукрового діабету чи переддіабету. Показаннями для дослідження є наявність наступних симптомів:
- сильна спрага;
- часте сечовипускання, особливо в нічний час;
- погіршення зору;
- повільне загоєння порізів, синців та інших ран;
- швидка стомлюваність;
- постійне відчуття голоду, навіть після їжі;
- оніміння чи поколювання в кінцівках та ін.
Здати аналіз на глікозильований гемоглобін можна в медичній лабораторії НІКОЛАБ https://nikolab.com.ua/uk. Завдяки використанню сучасного обладнання та високій компетенції фахівців вдається отримати максимально точні результати.
Для чого необхідний аналіз?
Визначення глікозильованого гемоглобіну використовується для діагностики цукрового діабету, а також для контролю динаміки захворювання. Пацієнтам, які страждають від цієї патології, рекомендується здавати аналіз не рідше 2-х разів на рік, а при тяжкому перебігу – не рідше 4-х.
Дослідження допомагає визначити ступінь розвитку патології та при необхідності вчасно скорегувати терапевтичну програму. Зумовлено це тим, що цукровий діабет може призвести до розвитку катаракти, серцевої недостатності, ампутації кінцівок та інших серйозних ускладнень.
Як проводиться дослідження?
Для проведення аналізу використовується капілярна або венозна кров. Спеціальна підготовка до дослідження не потрібна, оскільки вживання їжі чи напоїв напередодні ніяк не впливає на рівень глікозильованого гемоглобіну. Результати аналізу можна отримати на наступний день. Інтерпретувати їх повинен лише лікар.
Норми показників глікірованого гемоглобіну HbA1C
За отриманими показниками дослідження можна визначити наявність цукрового діабету та ризик його виникнення:
- У здорової людини рівень глікозильованого гемоглобіну HbA1C складає 4,8-6,0%.
- Показники на рівні 5,7-6,5% свідчать про розвиток переддіабету. Якщо вчасно не провести корекцію способу життя, раціону та не почати лікування, найближчим часом розвинеться цукровий діабет. Якщо діагноз вже був встановлений раніше, то такі показники вказують на хорошу компенсацію захворювання протягом останніх 1-1,5 місяців.
- Якщо глікозильований гемоглобін складає від 6% до 8,9%, це свідчить про розвиток цукрового діабету при першому дослідженні або субкомпенсацію захворювання при повторному проведенні аналізу.
- Показники більше 9% вказують на необхідність термінової корекційної терапії цукрового діабету задля запобігання можливим ускладненням.
Не дивлячись на те, що вище вказані загальноприйняті норми, розшифровувати результати аналізу повинен лікар, оскільки показники можуть змінюватися під впливом сторонніх факторів. Наприклад, підвищені значення можуть бути при постійному вживанні аспірину чи опіатів або анемії. До зниження рівня HbA1C інколи призводить прийом деяких вітамінних комплексів та лікарських препаратів.
Детальніше дізнатися про дослідження, а також скільки коштує аналіз на глікозильований гемоглобін можна за посиланням https://nikolab.com.ua/uk/prices/1229-2/.